Optymalizacja zdjęć – zmniejszanie zdjęć i atrybut alt

Optymalizacja zdjęć pod SEO obejmuje 2 najważniejsze aspekty. Pierwszym z nich jest zmniejszanie zdjęć do rozmiarów umożliwiających szybkie ładowanie się strony. Drugi aspekt to atrybut alt i odpowiedni opis obrazka. W tym artykule wyjaśnię w prostych krokach, jak dokonać optymalizacji zdjęć na stronę www.
kobieta siedzi przed komputerem i optymalizuje zdjęcia na stronę www

Spis treści

żółty kwadrat

Dlaczego optymalizacja zdjęć jest ważna?

Optymalizacja zdjęć na stronie internetowej przede wszystkim wpływa na szybkość ładowania strony – mniejsze i odpowiednio skompresowane obrazy przyspieszają czas wczytywania, co z kolei poprawia doświadczenia użytkowników i zmniejsza współczynnik odrzuceń. Ponadto, dobrze zoptymalizowane zdjęcia z odpowiednimi nazwami plików i atrybutami ALT wspierają SEO, pomagając stronie internetowej lepiej pozycjonować się w wyszukiwarkach, w tym w Google Images, co może zwiększyć ruch na stronie. Zgodnie z ideą „mobile first” należy pamiętać, że zdjęcia powinny wyświetlać się w prawidłowy sposób na urządzeniach mobilnych.
W tym wszystkim trzeba jednak zachować umiar. Jakość zdjęć powinna być zadowalająca dla użytkownika. Zatem celem jest znalezienie złotego środka, by obraz był ostry i ładny, ale nie za duży.

 

grafika smartfona symbolizująca konieczność zmniejszania zdjęć na stronie internetowej

żółty kwadrat

Jak przygotować zdjęcia do optymalizacji?

Na początku wybierz wszystkie zdjęcia, które chcesz wgrać na stronę internetową. Umieść je wszystkie w jednym folderze. Będą one zapewne w jednym z najpopularniejszych formatów: JPEG jest świetny dla zdjęć o wysokiej jakości a PNG dla grafik z przezroczystością. Kolejnym krokiem będzie nadanie każdemu obrazowi tytułu, najlepiej razem ze słowami kluczowymi. Tutaj uwaga: słowa kluczowe mogą być wstawiane zarówno w tytule pliku, jak i w atrybucie alt. Nie warto jednak nadużywać tej funkcjonalności. Zalecam wstawiać inne słowa kluczowe w atrybucie alt i w inne w nazwie pliku. I oczywiście musi być to zgodne z rzeczywistością. Jeżeli na zdjęciu masz motor, to nie nazywaj zdjęcia: „laptop lenovo”.

żółty kwadrat

SEO dla zdjęć – kluczowe aspekty

Jak już wspomniałem wyżej – kluczowe aspekty SEO dla zdjęć obejmują przede wszystkim prawidłowe nazewnictwo plików – warto używać opisowych, zawierających słowa kluczowe nazw zamiast losowych ciągów znaków. Kolejnym istotnym elementem jest atrybut ALT, który powinien precyzyjnie opisywać zawartość obrazu, co pomaga wyszukiwarkom zrozumieć kontekst zdjęcia oraz poprawia dostępność dla osób korzystających z czytników ekranu. Należy również zadbać o optymalizację rozmiaru i formatu zdjęć, aby zapewnić szybkie ładowanie strony.

żółty kwadrat

Narzędzia do optymalizacji zdjęć

Narzędzi jest bardzo wiele. Ja osobiście używam bulkresizephotos.com. Jest to narzędzie przeglądarkowe, które pozwala na szybką zmianę rozmiaru zdjęcia i jego przekonwertowanie na format pliku webp. Jest to format zalecany przy konwersji plików, bo umożliwia niewielkie straty jakości obrazów przy jednoczesnym znacznym zmniejszeniu ich wagi. Jakiś czas temu przygotowałem artykuł Webp – jak dokonać konwersji? Znajdziesz tam cały proces konwersji zdjęcia. Etapy te są także zaprezentowane w filmie na dole tego artykułu.

 

zrzut ekranu z programu do optymalizacji zdjęć

 

Do nadania nazwy nie potrzebujesz żadnego dodatkowego narzędzia. Wykonujesz po prostu zmianę nazwy pliku. W WordPressie w zakładce Media odnajdziesz wszystkie swoje zdjęcia. Klikając na jedno z nich ukażą się podstawowe możliwości edycji. Jedną z opcji będzie „tekst alternatywny”. I właśnie w tym miejscu tworzysz opis dla atrybutu alt.

 

wycienk ekratu wordpress z atrybutem alt

 

Istnieją wtyczki, które pomagają w hurtowej optymalizacji zdjęć już bezpośrednio na stronie. Przykładem mogą być Smush i EWWW Image Optimizer. Jednak zdecydowanie bardziej zalecam optymalizację obrazów przed ich wgraniem na stronę. Niektóre z wtyczek tworzą kopie obrazów, zatem w rzeczywistości na stronie masz 2 razy więcej mediów. Natomiast jest to też zawsze kolejna wtyczka, która może wchodzić w konflikt z inną. Jestem zwolennikiem instalowania na stronie tylko niezbędnych pluginów.

żółty kwadrat

Zmniejszanie zdjęć i atrybut alt na filmie

Poniżej prezentuję film, a którym opisałem krótko, dlaczego warto korzystać z plików webp i odpowiednio przygotować pliki na stronę. Zatem z filmu dowiesz się:

  • jak zmniejszać zdjęcia jednym kliknięciem,

  • jak konwertować zdjęcia do webp jednym kliknięciem,

  • jakie są różnice jakości zdjęcia przed optymalizacją i po optymalizacji,

  • w jaki sposób dodać atrybut alt w WordPressie

rysunkowe chmurki jako symbol rozmowy

Potrzebujesz strony internetowej?

Przeczytaj więcej...