Prowadzenie kampanii Google Ads (Adwords)

KOMPUTER Z LUPA

Oni już się
rozwinęli

avem1
sosnovamed
kreatywnionline
gobud

…i wiele innych firm

Prowadzę kampanie Google Ads dla firm usługowych

Pomagam w rozwijaniu biznesów z branży usługowej, np. prawnicy, lekarze, restauracje, fizjoterapeuci, fryzjerzy, lokalne sklepy i wiele innych. Natomiast nie prowadzę kampanii dla e-commerce. W zdecydowanej większości przypadków – Google Ads jest świetnym rozwiązniem dla firm usługowych, bo mam to przetestowane na wielu przykładach.

Najważniejszym założeniem reklamy Google jest „Pay Per Click” (płatność za kliknięcie). Oznacza, to że nie płaci się za wyświetlenie reklamy, tylko za jej kliknięcie. Kiedy nikt nie kliknie reklamy – nic się nie płaci. Jak do tego dodamy fakt, że samodzielnie ustalamy budżet dzienny, to właściwie wychodzi nam reklama idealna. Od czego zależy powodzenie reklamy? O tym za moment.

W Google dostępne są też inne formy płatności niż „Pay Per Click”. Prawdą jest jednak, że płatność za kliknięcia to najczęściej stosowany model rozliczeń. System Google jest bardzo rozbudowany i w dużej mierze oparty na automatycznych mechanizmach uczenia się. 

Gdy użytkownik internetu wpisuje w wyszukiwarce przykładowe hasło „strony internetowe”, to na pierwszych miejscach wyświetlą się reklamy firm, które właśnie na takie zapytanie chciały się pojawiać.

Prowadzenie kampanii Google Ads może być zadaniem dla Ciebie lub dla kogoś takiego jak ja, czyli specjalisty od reklam Google Ads. Jeżeli decydujesz się na samodzielne prowadzenie kampanii – nastaw się na poświęcenie czasu na naukę. Jeżeli zechcesz zlecić to mnie albo agencji, to nastaw się na dodatkowy koszt (choć nie  jest on duży w stosunku do budżetu kampanii).

Zdjęcie , które zrobił freelancer google ads trzymający w ręku telefon, a w tle wykres z kampanii
kola zebate funkcjonalne stron internetowe

Google Ads - co to jest konwersja?

Wspomniałem wcześniej, że w Google w głównej mierze płaci się za kliknięcie. Dla nas, jako reklamodawców, najbardziej liczą się jednak konwersje, czyli pożądane działania wykonane przez użytkownika strony. Prowadząc kampanie dla moich Klientów – głównym celem jest zdobywanie konwersji. Jeżeli ktoś wchodzi na stronę firmy XYZ – szuka informacji o cenniku – nie znajduje takiej informacji – wychodzi, to taka osoba nie zostanie naszym klientem. Reklamodawca zapłacił za kliknięcie, ale nie ma z tego potencjalnego klienta.

Inna sytuacja: ktoś wchodzi na stronę firmy XYZ i szuka informacji o cenniku – odnajduje taką informację i postanawia przejść na stronę kontakt i skorzystać z formularza kontaktowego. W ten sposób dokonuje konwersji – pożądanego działania. Staje się potencjalnym klientem. Przy dobrze skonfigurowanych konwersjach, Google odnajduje cechy wspólne osób, które dokonały konwersji na stronie firmy XYZ. Na tej podstawie kolejne reklamy będzie kierował do osób, które posiadają podobną grupę cech. To znacznie zwiększa szanse na zdobywanie kolejnych konwersji.

Konwersją może też być zakup produktu w sklepie internetowym. Ostatecznym celem kampanii Google Ads jest zdobywanie konwersji, a nie kliknięć. W ten sposób korzysta się z najnowocześniejszych i najlepszych narzędzi oferowanych przez Google.

Gdzie wyświetla się reklama Google Ads?

Jeżeli chcesz prowadzić reklamę w Google Ads możesz korzystać z wielu miejsc i formatów reklamowych. Na początku współpracy z Klientem ustalam, który typ reklam będzie najlepszy. Reklama Google Ads ma bardzo szeroki zakres miejsc, w których może się wyświetlać. Jej umiejscowienie uzależnione jest od ustawień kampanii. Najczęściej wybierane umiejscowienia to:

strzalki
pieniadze

Ile kosztuje reklama Google Ads?

W zdecydowanej większości przypadków płaci się za kliknięcie. Ile kosztuje kliknięcie? Jest to uzależnione od słowa kluczowego i jego konkurencyjności. W Google Ads nie wystarczy tylko dać odpowiednio wysoką stawkę, aby być w pierwszej trójce. Przede wszystkim trzeba mieć odpowiednią reklamę i odpowiednią stronę docelową. Jeżeli planujesz wystartować z kampanią w Google Ads – musisz mieć dobrą stronę internetową, aby później nie przepłacać za reklamę. Pomocna może okazać się modernizacja strony internetowej.

Aby jednak nie pozostawiać nikogo bez konkretnej odpowiedzi dotyczącej ceny to ujmę to w ten sposób: nie są istotne kliknięcia, a konwersje. Jeżeli branża jest mocno konkurencyjna to koszt konwersji będzie znacznie wyższy. Raczej taki absolutnie minimalny budżet miesięczny na kampanię to 2000zł netto. Zawsze współpracując z Klientami staram się dopasować reklamę do budżetu, czyli w sytuacji, gdy budżet jest niski, dobieram inną strategię reklamową niż w sytuacji budżetu wysokiego. Jeżeli chciałbyś zlecić stworzenie i obsługę kampanii Google Ads mojej osobie lub dowolnej agencji marketingowej – do wspomnianego wyżej budżetu reklamowego dolicz koszt obsługi kampanii. Koszt obsługi kampanii jest zawsze dużo niższy od samego budżetu reklamowego.

chmurki rozmowa

Potrzebujesz reklamy Google Ads?

znak zapytania pojawiający się przy pytaniu: freelancer google ads czy agencja google ads

Agencja Google Ads czy Freelancer Google Ads?

Ja jestem freelancerem, więc wiadomo: będę promował freelancerów jako ten lepszy wybór. W praktyce może być tak, że czasem więcej korzyści przemawia za freelancerem, a czasem za agencją. Jakie to przypadki?

Niestety, ale w dużej mierze decyduje o tym Twój budżet. Przy niskim budżecie (a w Google Ads budżet mniejszy niż 5000zł/miesiąc to mały budżet), zdecyduj się na współpracę z freelancerem lub małą agencją składającą się dosłownie z kilku osób. W większej agencji Twoim projektem zajmie się osoba na początku swojej kariery zawodowej. I nie jest to nic złego, jeżeli ma nad sobą kogoś z dłuższym stażem kto także sprawdza, czy kampania ma się dobrze. W praktyce takie rzeczy dzieją się rzadko. Skup się na tym, by znaleźć osobę – nawet jeżeli jest to mała agencja, to zapytaj kto będzie prowadził Twoją kampanię. Freelancer zwykle musi wykazywać się większymi umiejętnościami, bo tylko poprzed dobrze prowadzone kampanie utrzymuje Klientów i sam zarabia.

Przy dużych budżetach kampaniami w agencjach zajmuje się grono specjalistów, a Ty otrzymujesz dedykowanego opiekuna Klienta.  I wtedy jest to lepsze rozwiązanie.

Zalety prowadzenia kampanii Google Ads razem ze mną

Pierwszą zaletą jest to, co dotyczy zdecydowanej większości i freelancerów. Zlecając mi prowadzenie kampanii, ostatecznie oszczędzasz pieniądze. Aby stworzyć kampanię reklamową dobrze działającą musisz wiedzieć, jak to zrobić, więc musisz poświęcić czas na naukę i wydać na to pieniądze. Drugi etap nauki odbędzie się na własnych błędach, a za te błędy zapłącisz pieniędzmi w postaci złych, błędnych kliknięć. 

ściśnięte dłonie w formie rysunkowej ikony
chmurki rozmowa

Potrzebujesz reklamy Google Ads?