Strategia marketingowa Twojej firmy
(także JDG)
Oni już się
rozwinęli
…i wiele innych firm
Strategia marketingowa:
3 PROSTE KROKI
Najczęściej, jak wspominam o strategii marketingowej, to moim Klientom zapala się czerwona lampka, bo uważają, że takie rzeczy zarezrwowane są dla ogromnych korporacji i wiążą się z dużymi kosztami. Oczywiście bardzo wnikliwa strategia może opierać się na dziesiątkach zleconych badań statystycznych, ale dla własnej firmy – możesz stworzyć strategię samodzielnie. Wiem, że stworzenie porządnej metodologicznej strategii zajmuje bardzo wiele czasu i większości osób nie chce się tego robić. Zachęcam zatem do stworzenia najprostszej możliwej strategii, która daje wgląd we własne możłiwości i wskazuje kierunek działań w biznesie online. Nawet najprostsza strategia jest lepsza niż brak strategii. Wykonaj 3 kroki, by być świadomym przedsiębiorcą. Te 3 kroki to: analiza mojej firmy, analiza rynku i konkurencji oraz wdrożenie.
Po co mi strategia marketingowa?
Jeżeli tu jesteś, to prawdopodobnie prowadzisz biznes i próbujesz sprzedawać lub w najbliższym czasie będziesz próbować sprzedawać produkty/usługi kanałami internetowymi. Może to być Facebook Ads, może to być marketpace, czy po prostu własna strona internetowa – w każdym wypadku spotkasz się ze sporymi kosztami. Możesz je ograniczyć poprzez doprecyzowanie: co, komu i w jaki sposób chcesz sprzedawać. Wtedy Twoje reklamy będą bardziej dopasowane do oczekiwań odbiorców – a przez to tańsze. Potrzebujesz przykładu?
Załóżmy, że prowadzisz lokalny sklep rowerowy i chcesz go rozreklamować w internecie. Na podstawie analizy rynku odnajdujesz cenne informacje, przykładowo że jest bardzo dużo zapytań potencjalnych Klientów o to, w jaki sposób dobrać rower dla siebie. Jest to problem, który możesz rozwiązać. Postanawiasz, że bikefitting będzie Twoim wyróżnikiem, więc na swojej stronie umieścisz ofertę bikefittingu, by Klienci umawiali się na wizytę. Zaczynasz reklamować bikefitting, a nie same rowery, więc zyskujesz tańszą reklamę (mniejsza konkurencja), a jednocześnie przy zapisie na konsultacje – zbierasz maile potencjalnych Klientów zainteresowanych zakupem roweru. Możesz do tych Klientów wysyłać newsletter (nawet jeżeli nie kupi u Ciebie roweru, to później może potrzebować części zamiennych, serwisu, itp.). Zatem na podstawie strategii marketingowej ustalasz ścieżkę sprzedaży: lokalna reklama bikefittingu –> strona internetowa z zapisem na konsultacje –> przedstawienie oferty rowerów dopasowanych do potrzeb w salonie stacjonarnym –> sprzedaż części zamiennych z wykorzystaniem newslettera. Teraz mając ścieżkę sprzedaży – trzeba ją tylko wprowadzić w życie. P.S. Jeżeli masz sceptyczne nastawienie do takiego podejścia, to poszukaj w internecie informacji o sukcesie esize.me.
Analiza mojej firmy
Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą – w tym miejscu po prostu będzie analiza Twojej osoby. Zatem zaczynamy: tworzymy tabelę z 2 kolumnami: w jednej opisujemy mocne strony, w drugiej słabe. Warto wypisać wszystko, co przychodzi do głowy. Jeżeli masz pracowników warto spotkać się z nimi i zrobić szybką burzę mózgów. Wśród mocnych stron mogą się znaleźć: mocna marka osobista właściciela firmy, posiadane umiejętności, wysoka specjalizacja w określonej niszy, znajomość języków obcych, wysokie kompetencje interpersonalne, baza kontaktowa zadowolnych Klientów i wiele innych. Podobnej analizy należy dokonać dla kolumny „słabe strony”. W niektórych przypadkach, aby piznes pchnąć do przodu – wystarczy uwypuklić mocne strony, w innych należy wyeliminować kilka słabych stron. Nie ma tu jednej złotej zasady, dlatego ważne, aby dokładnie wypełnić każdą kolumnę, bo nie wiadomo, która będzie kluczowa.
Analiza rynku i konkurencji
W pierwszym kroku skupienie jest na swojej firmie, w drugim na otoczeniu. Nie wszystko, co sobie wymyślisz uda się sprzedać i będzie z tego biznes. Twój produkt/usługa musi odpowiadać potrzebom rynku. Odpowiedź na potrzebę jest dużo tańsza niż zbudowanie nowej potrzeby. Na zbudowanie nowej potrzeby mogą sobie pozwolić ogromne przedsiębiorstwa z ogromnymi budżetami.
Google Ads i inne
Rozpocznijmy zatem analizę rynku online (specjalizuję się w marketingu online, więc tylko o nim się mogę wypowiadać). Potrzebne będą zewnętrzne narzędzia. Najlepszym, jakie znam jest Planer słów kluczowych od Google Ads (inne popularne narzędzia do analizy słów kluczowych to: Semrush, Ahrefs). Aby z niego skorzystać, konieczne jest założenie konta Google Ads. Wpisując w planerze różne kobinacje słów kluczowych ze swojej branży, otrzymujesz wyniki w postaci średniej liczby wpisywanych haseł w miesiącu. Dodatkowo Google może Ci podpowiedzieć inne kluczowe hasła. Przykładowo wpisując hasło „rowery szczecin” – otrzymasz informację, że średnio 1300 razy miesięcznie jest wpisywane takie hasło w wyszukiwarce Google. Obok jest wykres, który wskazuje na sezonowość produktu: w kwietniu i maju tych wyszukiwań jest około 3 tysięcy, podczas, gdy w listopadzie około 400. W branży rowerów ta sezonowość jest oczywista, ale przeanalizuj swoją branżę, bo możesz odnaleźć ciekawe anomalie. W podanym przykłądzie Google sugeruje też inne słowa kluczowe, jak: „rowery elektryczne szczecin” – to kolejny przykład niszy, którą można wykorzystać. Skorzystaj także z Meta Ads Library i sprawdź, jakie reklamy z Twojej branży są zamieszczane na Facebooku i Instagramie.
Analiza konkurencji
Analizę konkurencji można rozpocząć także od planera słów kluczowych, gdzie jest opcja przeskanowania dowolnej witryny pod kątem występujących słów kluczowych.
Warto jednak wpisać słowa kluczowe i przejść przez strony konkurencji – sprawdzić, co pojawia się na pierwszym planie, jakie produkty i usługi są promowane. Byćmoże znajdziesz tam nowe kategorie usług dla swojego biznesu.
Potrzebujesz strategii marketingowej?
Wdrożenie
Jeżeli rzetelnie wykonasz krok pierwszy (analiza firmy, czyli mocne i słabe strony) oraz krok drugi (analiza rynku online oraz konkurencji), to krok trzeci sprowadzi się do wyciągania wniosków i wprowadzeniu ich w życie. W swoich analizach zwróć uwagę na punkty spójności pomiędzy potrzebami rynku, a własnymi mocnymi stronami. Spróbuj nakreślić plan, w jaki sposób swoje słabe strony zniwelować lub po prostu wyeliminować. Zapewne wysuniesz wiele wniosków i gotowych pomysłów na zmiany. Tutaj nie zapomnij o psychologii: ludzie ogólnie nie lubią zmian, więc jeżeli masz zespół pracowników i zasypiesz ich wieloma modyfikacjami w jednym momencie napotkasz opór. Co więcej Tobioe też będzie trudniej monitorować efektywność strategii, gdy będziesz działać wielotorowo. Jak temu zaradzić? Jeżeli, dzięki startegii możesz wprowadzić modyfikacje w swoim biznesie, które są możliwe do szybkiego wprowadzenia, to zrób to od razu. Skoro nie zajmie to wiele czasu, to nie ma na co czekać i wtedy możesz zająć się punktem strategii, który ma dać Ci w domyśle największą korzyść. W kontekście biznesu zawsze myśl o strategii marketingowej jako o ścieżce, którą chcesz przeprowadzić Klienta, by dokonał zakupu.
Monitoring wdrożenia
W każdej strategii marketingowej na różnych etapach pojawiają się zmienne. Jeżeli coś ze strategii nie zadziała – przyjrzyj się zmiennym. Modyfikacja tylko jednej zmiennej może całkowicie odmienić biznes. Przykładem takiej zmiennej może być chociażby medium reklamowe. Są branże, gdzie świetnie sprawdza się Meta Ads, ale nie działa Google Ads i odwrotnie. Zmiana medium reklamowego może odmienić biznes o 180 stopni. Innym przykładem może być budżet na kampanie reklamowe.
Skąd mam wiedzieć, czy moja strategia marketingowa jest dobra?
Metodologicznie powinno się odpowiedzieć, że cele wynikające ze strategii powinny być SMART, czyli:
- S – specific (sprecyzowane, precyzyjne), czyli zamiast „zwiększę sprzedaż”, to „zwiększę sprzedaż o 20% w sektorze rowerów miejskich”
- M – measurable (mierzalne), czyli osiągnięcie celu powinno być możliwe do zmierzenia: zwiększenie sprzedaży o 20% jesteś w stanie zmierzyć,
- A – achieveable (możliwe do osiągnięcia), czyli nie mając żadnego budżetu reklamowego, nie będziesz w stanie zwiększyć sprzedaży z wykorzystaniem kampanii reklamowych,
- R – relevant (istotny), czyli osiągnięcie tego celu jest tym, co pcha biznes do przodu; twoim celem może być zwiększenie liczby obserwujących profile społecznościowe o 50%, ale czy samo zwiększenie liczby obserwujących zwiększy Twoją sprzedaż?
- T – time-bound (określony czasowo), czyli w jakim czasie ten cel będzie zrealizowany.
Przykładem dobrze określonego celu w metodologii SMART byłoby: „zwięszenie liczby sprzedaży rowerów miejskich o 20% z wykorzystaniem platformy Google Ads w okresie od kwietnia do maja (w odniesieniu do tego samego okresu roku ubiegłego)”
To tyle w kwestii metodologii, a w praktyce coś, co niewiele osób Ci powie: nigdy nie wiesz, czy Twoja strategia jest dobra, czy zła. Robisz ją, by obserować poszczególne zmienne i wprowadzać modyfikacje, by dojść do najlepszego możliwego rozwiązania. Próbuj i testuj – to jest sposób, w jaki działają współcześni marketerzy. Dopiero, jak zauważysz, że strategia przynosi rezultaty zgodne z zamierzonymi celami – możesz powiedzieć – to jest dobra strategia.