Ile kosztuje strona internetowa? Porównanie ofert 2023

Zaskoczona kobieta przed komputerem sprawdza ile kosztuje strona internetowa
Treść artykułu

W 2023 roku za zrobienie podstawowej strony z 5 podstronami zapłacisz od 250zł do 3000zł. Dysproporcje cenowe w tej branży są dosyć duże, ale sprawdź poniższą tabelę i dowiedz się ile kosztuje strona internetowa w poszczególnych serwisach.

SerwisNajniższa cenaNajwyższa cenaŚrednia cenaSzczegóły
Olx400zł3000zł1360złIle kosztują na Olx strony internetowe
Wix0zł940,95zł553,50złWix cennik na 2023 rok
Allegro250zł3000zł800złIle kosztuje strona na Allegro w 2023 roku
Enjoy Ads Studio1000zł1000zł1000złEnjoy Ads Studio Cennik
Porównanie cen stron internetowych 2023

Jaką stronę chcemy zrobić?

Kilka słów o samej tabeli. Jest ona odzwierciedleniem mojego małego badania, w którym zadawałem pytania przedsiębiorcom z Allegro i Olx, jak będzie cena strony z 5 podtronami. Ogólnie taka prosta strona jest jedną z najczęściej zlecanych. Na Wix nie zadawłem pytań, bo w tym serwisie wykonuje się strony samodzielnie. Ceny w tabeli dla Wix przedstawiają kwotę corocznej opłaty. Przy pozostałych ofertach jest to opłata jednorazowa. W moim teście, oprócz ceny – sprawdzam co, jest w ofercie, czy to co jest oferowane jest faktycznie wykonywane. Jednej rzeczy której nie sprawdzam, to jakość usługi. Nie zlecałem realizacji strony – skupiam się na suchych faktach. Czy najdroższa realizacja będzie najlepsza, a najtańsza najgorsza? Zaczynamy!

Wytyczne do strony internetowej

Dla potrzeb testu uznajmy, że potrzebujemy prostą stronę:

  • około 5-6 podstron
  • z banerem Cookie
  • z formularzem kontaktowym
  • nie mamy domeny ani serwera
  • możemy stworzyć teksty
  • nie mamy zdjęć
  • strona dla prawnika (dobrze się wpisuje poważane zawody, bo nie od dziś wiadomo, że niektórzy webdesignerzy wyceniają klienta, a nie zlecenie)

Gdzie znaleźć wykonawcę strony internetowej?

W Polsce jest kilka miejsc, gdzie znajdziesz wykonawcę tego typu usług: Google, OLX, Allegro. Gwoli ścisłości – wiele osób próbuje także szukać wykonawców na grupach Facebookowych. Tutaj trudno byłoby mi o jakiekolwiek rozsądne porównanie, bo zwykle potencjalny klient proponuje zlecenie, a potencjalnych webdesignerów zgłasza się około 40. W jaki sposób osoba, która ogólnie przecież nie jest specjalistą od stron – wybiera wykonawcę? Jakie stosuje kryterium? Czy jedyne kryteriuo to ile kosztuje strona internetowa? Nie wiem, ale musi to być bardzo trudne – za trudne dla mnie:) Skupiam się na tym, co mogę obiektywnie sprawdzić. Nie przeszukałem też stron znajdujących się w Google – to już zadanie dla Ciebie:) Dla ułatwienia z tego linku możesz przejść do gotowego wyszukiwania.

Rozbudowane strony internetowe

Mój test w ogóle nie dotyczy bardziej rozbudowanych stron internetowych. Pisząc o rozbudowanych, mam na myśli strony, na których są systemy rezerwacji, integracje z zewnętrznymi serwisami, bardziej kompleksowe rozwiązania. Takie systemy zawsze podlegają indywidualnej wycenie. Chociaż warto byłoby sprawdzić w przyszłości, ilu wykonawców podejmie się wyzwania stworzenia nieco bardziej skomplikowanej strony. Test nie dotyczy też sklepów internetowych – na taki test przyjdzie czas w przyszłości.

Na co zwrócić uwagę przy tworzeniu strony internetowej?

Warto rozłożyć ofertę na czynniki pierwsze – sprawdzić, co jest zapisane w ofercie i dopytać o każdy szczegół, bo wielokrotnie zdarza się, że faktycznie dostajemy, np. logo, pozycjonowanie, ale wszystko w niepełnej wersji: logo bez praw autorskich, a pozycjonowanie to podstawowa konfiguracja strony. Później klienci zgłaszają się z prośbą o zmianę projektu logo z jpg na wektorowe i są zdziwieni, że tego nie robi się jednym kliknięciem. A jeszcze bardziej są zdziwienie, jak się dowiadują, że skoro nie mają praw autorskich do logo, to nie mogą go w ogóle zmienić – przecież za nie zapłacili.

Opinie o stronach internetowych

klient wystawia na telefonie opinię za stworzoną stronę internetową

Warto oczywiście sprawdzić opinie, ale mieć też na względzie, że niektóre mogą być moderowane i sztucznie wysyłane. Jeżeli chodzi o opinie, to tutaj najlepszy system weryfikacji ma Allegro, ale należy rozróżnić opinie o sprzedawcy, a opinie o produkcie. Te pierwsze są coraz bardziej ukrywane przez Allegro, ale to na nie powinniśmy zwracać uwagę. Opinia o produkcie z kolei działa w ten sposób, że pod hasłem „strona internetowa z pozycjonowaniem” oceny produktu mogą być podpięte do kilku różnych sprzedawców, więc nie wiemy, który ze sprzedawców wykonał tę bardzo dobrze ocenianą stronę. Coraz lepiej z wychwytywaniem spamerskich opinii radzi sobie Google, ale to jeszcze troszkę zajmie zanim będzie super.

Wyniki testu ile kosztuje strona internetowa w 2023 roku

Mimo zadania wielu pytań i spędzenia wielu godzin, aby napisać cały ten artykuł, nie podaję jednoznacznej odpowiedzi, który serwis będzie najlepszy. To znaczy ja wiem, że najlepiej, jak wybierzesz naszą ofertę stworzenia strony internetowej, ale przecież tego nie napiszę:) W linkach, które są dostępne w tabeli – w szczegółach rozpisuję dobre i złe strony każdego z serwisów. Jeżeli Twoja strona ma być Twoją wizytówką to, ile kosztuje strona internetowa, nie powinno być najważniejszym pytaniem. Zaoszczędzie 500zł może być dla Ciebie ostatecznie stratą tysięcy złotych, a odwracając tę zależność inwestycja w dobrą stronę internetową może być dla Ciebie zyskiem tysięcy złotych w biznesie.