WebP – jak dokonać konwersji?

Format WebP jest bardzo często wykorzystywany na stronach internetowych w celu optymalizacji zdjęć i przyspieszenia działania strony internetowej. Jak zamienić zwykłe zdjęcie jpg na webp?
napis pozycjonowanie lokalne oraz konwersja zdjęcia do webp, a także mężczyzna w okularach

Spis treści

żółty kwadrat

Konwersja do webp [FILM]

żółty kwadrat

Co to jest WebP?

WebP to nowy format graficzny opracowany przez Google. Samo określenie konwersja „jpg to webp” osiąga około 2 tysięcy wyszukiwań miesięcznie w Polsce, więc widać, że sporo osób zaczyna korzystać z tego rozwiązania. Jeżeli format został opracowany przez Google, to wiadomo, że będzie służył rozwiązaniom internetowym. I w rzeczy samej tak jest i ta najpopularniejsza wyszukiwarka preferuje format plików webp jako ten używany do zamieszczania zdjęć. Dość powiedzieć, że przechodząć do Page Speed Test oferowanego przez Google i wpisując dowolną stronę internetową – otrzymujemy listę podpowiedzi – w jaki sposób zoptymalizować stronę. I zwykle jako jeden z pierwszych podpunktów wyskakuje informacja o konieczności wykorzystania na stronie plików webp. Wydaje się, że ten format plików stanie się niedługo standardem na stronach internetowych.

żółty kwadrat

Jakie są zalety WebP?

  • Zmniejszenie „wagi” zdjęcia – zmieniaąc format zdjęcia z jpg na webp można uzyskać sporą oszczędność miejsca na stronie. Zwykle przeciętne zdjęcie z kilu MB zmienia swój rozmiar do kilkuset KB. Może nie wydaj się to ogromną różnicą, gdy mowa o jednym zdjęciu, ale przy kilkunastu – kilkudziesięciu zdjęciach robi to różnicę.
  • Przychylność Google – to nie jest tak, że Google powiedział, że to jedyny słuszny format plików graficznych (jeszcze). Natomiast sam fakt tego, że pliki są mniejsze od tradycyjnych – już pozytywnie wpływa na odbiór strony przez przeglądarkę.
  • Lepsza jakość obrazu – jeżeli porównamy ze sobą 2 identyczne zdjęcia (gdy rozmiary plików są takie same), a jedno zdjęcie jest zapisane jako jpeg, a drugie jako webp – to drugie będzie prezentowało po prostu wyższą jakość.
  • Obsługa przezroczystości – to właściwie plus w stosunku do JPEG, a nie plików PNG
żółty kwadrat

Jakie są wady WebP?

  • Nie jest wspierane przez wszystkie przeglądarki – to główny zarzut, który pojawiał się w poprzednich latach. Przede wszystkim dotyczył Internet Explorer (nie mylić z Edge) i Safari – głównej przeglądarki urządzeń Apple. Nie wiem, ile osób jeszcze używa Internet Explorera, ale chyba wszyscy się zgodzą bez szczegółowych badań, że jednak mało. Jeżeli chodzi o Safari, to jest to już też raczej problem przeszły, bo dotyczył Safari w wersji 11 i starszych. Jeżeli ktoś posiada taką wersję Safari (na rynku amerykańskim około 1,5% wszystkich użytkowników Safari może mieć wersję 11), to faktycznie tych zdjęć nie zobaczy. Jednak w aktualnych wersjach Safari – problem ten nie istnieje.
  • Niska dostępności w programach graficznych – nawet w popularnych programach graficzny – ten format nie jest wiodącym, więc nawet jeżeli jest możliwość eksportu (a nie wszędzie jest), to zwykle trzeba dojść do takiego eksportu naokoło
żółty kwadrat

Jak łatwo dokonać konwersji JPG do WebP

Najczęściej konwertuje się pliki jpg na webp (jpg to webp) i png na webp (png to webp). Wydaje mi się, że najprostszym rozwiązaniem jest użycie strony internetowej z możliwości konwersji. Jest kilka takich rozwiązań – ja proponuję przejść na stronę: https://bulkresizephotos.com/pl i tam dokonać szybkiej zamiany plików.

 

Dodawanie plików

 

Całość procesu jest bardzo intuicyjna. Aby wybrać zdjęcia do konwersji, wystarczy kliknąć „wybierz zdjęcia” – otworzy się okno dialogowe naszego komputera i wybieramy zdjęcia, jakbyśby dodawali je np. do Facebooka. Alternatywnie – zamiast przyciskać „wybierz zdjęcia” – program umożliwia ich przesunięcie (upuszczenie) z komputera w wykreskowany prostokąt.

webp bulkresize wybierz zdjeciaekran konwersji jpg to webp

 

Ustawienia konwersji plików

 

Po dodaniu zdjęć zostajemy automatycznie przełączenie do okna ustawień, w którym mamy możliwość dopasowania finalnego rozmiaru pliku. Można w tym celu przejść przez poszczególne punkty niebieskiego menu, ale w zdecydowanej większości przypadków, wystarczą nam główne ustawienia:

  • Skalowanie obrazu – wszystko wydaje się być oczywiste – jeżeli pozostawimy skalowanie do 50% to obraz będzie miał zmniejszone wymiary o połowę, np. zamiast zdjęcia 2000px x 800px, otrzymamy zdjęcie 1000px x 400px. Jeżeli nie chcemy zmniejszać obrazu – wystarczy pozostawić 100%. Warto pamiętać jednak, żeby dopasować wielkość zdjęcia do jego wykorzystania. Jeżeli potrzebujemy użyć na stronie tylko małego zdjęcia wielkości ikony – nie ma sensu używanie wielkiego zdjęcia.
  • Format obrazu – tu po prostu wybieramy WEBP
  • Jakość obrazu – dodatkowo możemy nieco pogorszyć jakość obrazu, jeżeli zależy nam na dużej oszczędności miejsca. Raczej jednak nie warto schodzić poniżej 80%

Po wybraniu ustaiweń – wystarczy kliknąć „Początek”

 

ekran aplikacji bulkresize pozwalającej na konwersję plików jpg do webp

 

Pobieranie plików

 

Pobieranie plików rozpocznie się automatycznie do docelowego katalogu zapisanego na Twoim komputerze (najczęściej jest to po prostu folder „Pobrane”). Jeżeli jednkak coś poszłoby nie tak możesz pobrać pliki ponownie. Przy okazji otrzymujemy popdowiedź, ile miejsca zyskaliśmy.

 

ekran widoczny po konwersji plików do webp

żółty kwadrat

Czy warto dokonać konwersji do WebP?

Podsumowując, zmiany internetowe zachodzą bardzo szybko. Nikt nie wie, co będzie aktualne za rok, czy dwa. Natomiast aktualnie format plików webp jest nowoczesnym rozwiązaniem wykorzystywanym na większości nowopowstałych stron www. Jeżeli Safari dopasowało swoją przeglądarkę do odczytu tego typu plików, to chyba można już stwierdzić, że obecnie zdecydowana większość użytkowników internetu – zobaczy zdjęcia w prawidłowy sposób.

W Enjoy Ads Studio budujemy strony z wykorzystaniem zdjęć w formacie WebP. Sprawdź inne ważne aspekty, na które zwracamy uwagę przy tworzeniu stron internetowych.

rysunkowe chmurki jako symbol rozmowy

Potrzebujesz strony internetowej?

Przeczytaj więcej...