Przebudowa strony internetowej na przykładzie Studium Języków Obcych

Od naszego klienta - Studium Języków Obcych z Mińska Mazowieckiego, otrzymaliśmy zlecenie modernizacji istniejącej strony. Zobacz, jak podeszliśmy do tego zadania i co nam udało się osiągnąć..
wizualizacje podstron Studium Języków Obcych

Spis treści

zolty kwadrat

Problem ze stroną internetową

Studium Języków Obcych, które od ponad 25 lat zajmuje się nauczaniem języków obcych wśród dzieci i młodzieży, zgłosiła się do nas z problemem dotyczącym działania strony internetowej. Wśród kłopotów można było wyróznić:

 • przestarzałą szatę graficzną,
 • brak możliwości zaktualizowania strony działającej na WordPressie,
 • powolne działanie strony.

Są to raczej typowe kłopoty dla firm, których strony działają od wielu lat, a jednocześnie od strony stricte technicznej nikt do nich nie zaglądał. Tutaj mieliśmy pewien wyjątek, bo strona była aktualizowana regularnie o nowe treści, więc cały czas ktoś ją doglądał. Skąd zatem problem z samym działaniem strony?

zolty kwadrat

Czy przebudowa strony internetowej wymaga nowego projektu?

Niektóre firmy naprawiają strony – ja je niszczę:) Pomyślmy chwilkę, w jaki sposób może być zbudowana strona na WordPressie:

 • może mieć czysty kod html/css – rzadko spotykane, ale możliwe
 • może mieć zainstalowany jeden z tysięcy dostępnych motywów
 • może używać Page Buildera Elementor
 • może używać Page Builder Oxygen
 • może używać Page Buildera Beaver Builder
 • może używać wtyczki WooCommerce
 • może używać setek innych wtyczek
 • może używać różnych wersji PHP
 • może używać przestarzałego

Każda z powyższych zmiennych ma w sobie wiele dodatkowych zmiennych, co powoduje, że rozwiązań jednego problemu może być tysiące. Dodajmy do tego fakt, żeby uzyskać jakiś efekt na stronie, np. animację tekstu – można to wykonać na kilka różnych sposóbów. Dochodzimy do sytuacji, gdzie szukanie rozwiązania może być szukaniem igły w stogu siana. Co więcej przebudowa strony internetowej z użyciem obecnych ustawień, może spowodować, że za kilka miesięcy pojawi się nieoczekiwany błąd, którego wcześniej nie przewidzieliśmy.

zolty kwadrat

Jak naprawiam strony internetowe?

Po zalogowaniu się na dotychczasową stronę internetową Studium Języków Obcych zobaczyłem ponad 40 zainstalowanych wtyczek. Bardzo rzadko strona internetowa na WordPressie wymaga aż tylu wtyczek. Szczególnie, kiedy strona nie posiada dużej ilości skomplikowanych rozwiązań funkcjonalnych. Jeżeli mamy na stronie dużą ilość wtyczek, każda z nich może powodować jakiś problem na stronie. Przesadna ilość takich rozszerzeń wynika zwykle z faktu, że autor chce skorzystać z bezpłątnych rozwiązań, zamiast zapłacić za jedno profesjonalne, które zastąpi 10 innych.

Powyższa witryna zajmowała kilkanaście gigabajtów przestrzeni na serwerze, miała starszą wersję PHP i faktycznie nie chciała się zaktualizować.

 

Nowy layout strony internetowej

 

Jak zwykle swoją pracę rozpocząłem od zbudowania kilku przykładowych podstron i na tej podstawie Klient oceniał, czy idziemy w dobrym kierunku czy też nie. Nanosiłem wskazane poprawki i pracowaliśmy dalej. Tutaj warto powiedzieć, że miałem przykład wzorowej współpracy ze strony Klienta, który rzetelnie nanosił swoje uwagi i szybko odpowiadał na maile – to zawsze jest pomocne. Dziękuję:)

 

Nowe – stare funkcjonalności

 

Bardzo ważnym było przenisienie rozwiązań wcześniej używanych na stronie – systemu rezerwacji miejsc na egzaminy i wyszukiwarki, która pozwala na odnalezienie daty i godziny egzaminu po wpisaniu swojego numeru umowy. Obie funcjonalności udało się zaimplementować.

 

Przeniesienie strony na serwer Klienta

 

Studium Języków Obcych chciało pozostać na swoim serwerze – i słusznie – po co kolejny koszt, skoro i tak już się płaci za serwer. Z racji tego, że stronę budowałem od nowa, a zdjęcia zawsze optymalizuję przed umieszczeniem ich na stronie – strona miała dużo mniejszą pojemność niż w pierwotnej wersji. Po przenisieniu okazało się jednak, że strona nie jest na tyle szybka, jak tego oczekiwałem i tutaj podstawowa zasada budowania stron internetowych: jeżeli masz słaby serwer, to nikt nie sprawi, że Twoja strona będzie działała szybko. Serwer to podstawa – nie mówię, żeby za niego przepłacać, ale trzeba wybrać go dobrze. Klient sam skonaktował się z firmą hostingową i ta przeniosła stronę na lepszy serwer, który miała w swoje ofercie.

rysunkowe chmurki jako symbol rozmowy

Potrzebujesz zmodernizować stronę internetową?

zolty kwadrat

Przebudowa strony internetowej - podsumowanie

Za całe podsumowanie – powinno wystarczyć, że klient był zadowolony z naszej pracy. Z racji tego, że wszystko było zrobione od nowa, mamy pewność, że nie nastąpi zaraz jakaś katastrofa. Gdybyśmy naprawiali poprzednią wersję strony – może udałoby nam się ją przywrócić do żywych, ale nie mielibyśmy gwarancji, że za chwilę znowu coś złego się z nią wydarzy.

Nową stronę Studium Języków Obcych można zobaczyć klikając w link.

Z kolei więcej na temat tego, jak zmieniamy strony można odnaleźć klikając na zakładkę Modernizacja Strony Intentowej.

wygląd strony studium języków obcych przedstawiającej zapisy na egzaminy
podgląd strony oferty SJO
wygląd strony głównej studium języków obcych

Przeczytaj więcej...