Strona dla terapeuty – 3 przykłady naszych realizacji

Jak powinna wyglądać strona dla terapeuty? Czy są na niej elementy, których nie może zabraknąć? Na te i inne pytania odpowiadam na realnych przykładach zrealizowanych przez nas stron. Strona dla psychologa jest podstawową formą autoprezentacji swoich osiągnięć, doświadczeń i wykształcenia.
mockup strona dla terapeuty - przykład realizacji
Treść artykułu

Dziwnym trafem w ostatnim czasie wyspecjalizowaliśmy się w tworzeniu stron www dla psychologów. W związku z tym, jak odbieramy telefon, coraz częściej słyszymy „potrzebna jest strona dla terapeuty”. W artykule prezentuję kilka elementów, na które należy zwrócić uwagę budując strony dla tego typu specjalistów. Znajdzie się też miejsce na prezentację stworzonych stron: dla Pani Renaty Rewers-Koźmińskiej, dla Pani Sabiny Jarzmik, dla Pani Małgorzaty Jagiełło. Zachęcam do zapoznania się z materiałem.

Dlaczego strona dla terapeuty to dobry pomysł na promowanie swoich usług?

Jeżeli jesteś psychologiem lub terapeutą, a może pedagogiem, to Twoja strona ma sporą szansę stać się wizytówką i wyróżnikiem w sieci. W tej branży, jak w mało której, webdesign nie stoi niestety na najwyższym poziomie. W wyszukiwarce Google jest dużo stron, nawet na pierwszych miejscach, które mają mało atrakcyjną szatę graficzną. Oczywiście w tej dziedzinie działalności, bardzo ważna jest jakość terapii i najlepsza strona nie zrobi z nikogo dobrego terapeuty, jednak strona dla terapeuty zdecydowanie pomaga w zdobywaniu nowych klientów. Mimo, że jest to działalność oparta o pomoc drugiemu człowiekowi – to nadal jest to działalność gospodarcza, więc nastawiona na zysk i zdobywanie klientów.

Dodatkowo lokalne pozycjonowanie stron dla psychologów daje szansę na znalezienie się w pierwszej dziesiątce Google. Konkurencja wydaje się nie być tak silnie obsadzona, jak w innych branżach, a tworzenie artykułów na stronę daje bardzo duży wachlarz możliwości jeżeli chodzi o tematykę. Ludzie bardzo chętnie zaglądają na strony z testami psychologicznymi, testami osobowości, itp. To świetne materiały do wykorzystania w kontekście pozycjonowania strony.

Człowiek, który zgłasza się z problemem, chce być w jakiś sposób anonimowy, zatem będzie szukał informacji o pomocy właśnie w internecie. Strona dla terapeuty jest świetnym rozwiązaniem dla tego typu działalności.

Wytyczne do strony dla psychologa

Każdy Klient, który się do nas zgłasza – ma pewne wyobrażenie na temat witryny internetowej i jej wyglądu. Po krótce prezentuję najczęstsze oczekiwania Psychologów i wzbogacam to o aspekty ważne z technicznego punktu widzenia budowy strony.

sabinajarzmik

Kolorystyka strony

Kolorystyka strony powinna cechować się przejrzystością i stonowanymi barwami. Może i banał, ale jednak kolorystyka strony powinna być kompatybilna z logo. W niektórych przypadkach właściwie kolorystyka logo rozwiązuje temat zastosowania barw na stronie. Jeżeli w brandingu Psychologa występują przykładowo 3 kolory, to można się na nich oprzeć i dodać do tego barwy pasujące na podstawie metodologii doboru kolorystyki. Można do tego wykorzystać programy graficzne lub programy dostępne online. Jedną z najprostszych i, jak mówią sami twórcy, najbardziej wciągających aplikacji do tworzenia palety kolorów jest https://coolors.co/. I tu chyba żadne zaskoczenie: wyobraźmy sobie, jak wygląda psycholog – to raczej osoba ubrana w stonowane barwy – właśnie dlatego w takie barwy powinna być też ubrana strona dla terapeuty. Poniżej przykład kolorystki strony wygenerowanej dla Pani Renaty.

kolorystyka strony dla terapeuty

Fonty (czcionki) na stronie internetowej dla psychoterapeuty

Często przeglądając różnarakie witryny – wiemy, że witryna A nam się podoba, witryna B trochę mniej, a witryna C w ogóle. Tylko, że one mają podobne kolory, podobne teksty, podobne zdjęcia. To o co chodzi? Wiele osób nie jest świadoma, jak ogromne znaczenie dla odbiorcy ma krój pisma, jego wielkość, odległości między wierszami. Wyróżnia się kilka podstawowych grup czcionek, takich jak: Serif (te z ozdobnikami na końcach liter), Sans-Seriff (bez odzdobników), Handwriting (pismo odręczne). Aby lepiej zapoznać się z różnicami w krojach pism, warto odwiedzić ogromną bibliotekę darmowych czcionek: https://fonts.google.com/. Nie istnieje jednolite idealne rozwiązanie, ale z doświadczenia współpracy z psychologami wynika, że lubią kroje z grupy Serif (podobnie, jak prawnicy). Tego typu czcionki dodają powagi – wzbudzają zaufanie. Zwykle zatem dobrym rozwiązaniem będzie połączenie na stronie fontów Serif w nagłówkach/akcentach z Sans-Serif. Pismo odręczne (jeżeli klientowi na tym zależy) warto stosować tylko jako podkreślenie danego fragmentu strony. Zwykle po prostu ono bardzo ładnie wygląda, ale jest mało czytelne (polskie znaki są w wielu przypadkach nieobsługiwane przez czcionki z tej grupy).

czcionki na strone dla psychologa

Layout strony

To, co się powtarza przy tworzeniu stron dla psychologów (chociaż nie tylko), to hasło przejrzystość. Żyjemy w świecie przeładowanym treściami, więc chcemy, aby nasza strona była, jak najbardziej czytelna. Z resztą niemałe pieniądze biorą teraz UX i UI designerzy za takie projektowanie aplikacji i stron, by były, jak najprzyjemniejsze w odbiorze. Chodzi o to, aby nawigacja i droga do odnalezinia informacji była łatwa krótka. Im dłużej potencjalny Klient szuka informacji, tym większe prawopodobieństwo, że się zniechęci i opuści stronę. Ciekawym rozwiązniem jest strona one-page, czyli wszystkie treści znajdują się na jednej stronie – bez konieczności przechodzenia na inne podstrony. Oczywiście dalej należy umieścić menu nawigacyjne, by odbiorca mógł szybko przejść do interesującej go sekcji. Przy tym rozwiązaniu użytkownik serwisu ma dużo scrollowania, więc należy zastosować rozwiązanie, w którym górny pasek menu podąża razem z użytkownikiem po stronie. Alternatywnie można użyć przycisk „do góry”, który pozwala na powrót do menu głównego.

Wiedza i doświadczenie

Potencjallny Pacjent, chciałby wiedzieć, czy osoba świadcząca usługi psychologiczne jest kompetentna, dlatego na stronie powinien znaleźć się dział poświecony ukończonym szkołom/szkoleniom/kursom. Można wprowadzić też odnośniki do własnych publikacji. Psychoterapeuci pracują według określonej metody/nurtu psychologicznego. Informacja na temat metody pomaga Pacjentowi oswoić się z oczekiwaniami i odpowiednio przygotować do sesji.

Galeria zdjęć na stronie dla psychologa

Każdego teraputę cechuje duża doza empatii, więc nie jest dla niego trudnością zrozumieć Pacjenta. Spróbujmy zatem przez chwilę być Pacjentem i stanąć przed wyborem swojego terapeuty. Z penością, to co napisałem wcześniej: informacje o metodzie i doświadczenie – pomogą zrozumieć kim będzie nasz potencjalny psycholog. Na każdej porządnej stronie psychologicznej będą prawdziwe zdjęcia psychologów. Można spróbowac zrobić samodzielnie zdjęcia, ale znacznie lepszym pomysłem będzie zatrudnienie profesjonalnego fotografa. Taki fotograf może też wykonać zdjęcia wnętrz gabinetu.

Godziny przyjęć i lokalizacja

Coraz częściej spotykaną praktyką jest podnajmowanie gabinetów w kilku lokalizacjach. W poniedziałek psycholog jest na Racławickiej, we wtorek na Wróblewskiego, itd. Przejrzysta informacja na ten temat pozwala Pacjentowi swobodnie poruszać się po lokalizacjach. Dla zwiększenia komfortu użytkowników witryny – można ją połączyć ze Znanym Lekarzem lub jeszcze lepiej – utworzyć swój wewnętrzny zautomatyzowany system rejestracji pacjentów online. Wtedy strona terapeuty staje się też jego sekretariatem do umawiania wizyt.

galeria zdjec na strone dla psychologa

Efekt końcowy

Poniżej prezentuję przykłady stron, które stworzyliśmy dla psychologów, terapeutów i psychoterapeutów. Strony są przejrzyste, działa na urządzeniach mobilnych, mają zainstalowany moduł umożliwiający łatwą i szybką zmianę zdjęć i tekstów na stronie. Tak, jak wszyscy nasie Klienci – właściciele stron otrzymali filmy instruktażowe, w jaki sposób dokonywać modyfikacji na stronie a projekty otrzymały dwuletnią gwarancję. Zachęcam do przejrzenia stron: rewerskozminska.pl, malgorzatajagiello.pl, sabinajarzmik.pl

Sprawdź aktualny cennik realizacji stron internetowych w Enjoy Ads Studio

prezentacja całościwoego zdjęcia, które prezentuje, jak wygląda strona dla terapeuty
sabinajarzmik strona seksuologa
malgorzatajagiello strona psycholozki