Spis treści
Dlaczego architekt potrzebuje profesjonalnej strony internetowej?
Architekt oferuje swoje usługi przygotowywania projektów. Użytkownicy internetu wyszukują w Google właśnie w dużej mierze usług. Zatem poszukując architekta, potencjalni Klienci kierują swoje kroki albo do wyszukiwarki albo pytają wśród znajomych o polecenia. Nawet, gdy skorzystają z drugiej opcji, to będą chcieli odwiedzić stronę www potencjalnego zleceniobiorcy, by zapoznać się z jego wcześniejszymi projektami.
Z jednej strony mamy biura architektoniczne, w których pracuje wiele osób, a z drugiej strony mamy indywidualnych architektów. Zwłaszcza w drugiej sytuacji, będzie mowa u budowaniu swojej marki osobistej. Profesjonalna strona internetowa działa jak wirtualna wizytówka, która nie tylko prezentuje portfolio, ale również buduje wiarygodność i zaufanie potencjalnych klientów.
W branży architektonicznej bardzo duży nacisk jest kładziony na design. Stoi on na wysokim poziomie, więc dobrze zaprojektowana strona powinna zwracać uwagę na aspekt wizualny, by nie odstawać od konkurencji. Dodatkowo, strona internetowa dla architekta z optymalizacją SEO poprawia widoczność w wyszukiwarkach, co przekłada się na większy ruch i możliwość pozyskania nowych klientów. Dzięki profesjonalnej stronie, architekt może skutecznie komunikować swoją wizję, zdobywać nowe zlecenia i rozwijać swoją markę osobistą.
Kluczowe elementy dobrej strony www dla architekta
Strona internetowa dla architekta powinna być starannie zaprojektowana, aby skutecznie przekazywać profesjonalizm i estetykę. Jak wspomniałem wcześniej, w tej właśnie branży spotkać można strony z wysoką jakością wykonania. Poniżej prezentuję najważniejsze aspekty, na które należy zwrócić uwagę tworząc strony www dla architektów.
Responsywność
Strona www musi działać płynnie na różnych urządzeniach, od komputerów po smartfony, aby zapewnić użytkownikom doskonałe doświadczenie niezależnie od używanego sprzętu. Pamiętaj, że Twój Klient, który chce zlecić projekt domu, hotelu, aranżacji wnętrz – zapłaci za Twoją usługę dosyć duże pieniądze. W takim segmencie konieczne jest, aby każdy aspekt kontaktu Klienta z marką stał na wysokim poziomie. Większość ruchu odbywa się z urządzeń mobilnych, więc responsywność jest kluczowym aspektem stron internetowych dla architektów.
Minimalistyczny design
Dominującymi kolorami dla branży architektocznej są: czarny, biały i szeroka paleta odcieni szrości. Ważną rolę odgrywa elegancka typografia oraz negatywna przestrzeń – zastosowanie białych przestrzeni. Niejednokrotnie projekty tworzone są z wykorzystaniem tzw. pixel perfect – wszelkie odstępy, obrazy i inne elementy są precyzyjnie odwzorowane zgodnie z pierwotnym projektem, bez żadnych odstępstw.
Galeria projektów
Galeria projektów lub jak kto woli: portfolio realizacji, to aspekt stron www dla architektów, na który bardzo mocno zwracają uwagę Klienci. Uważam, że podobnie, jak w mojej branży (tworzenie stron internetowych), tak w branży architektów, portfolio decyduje w dużym stopniu o jakości naszych usług. Poświęciłem osobny akapit poniżej, aby dokładnie opisać sposób tworzenia strony portfolio dla architektów.
Blog ekspercki
Blog ekspercki to doskonałe narzędzie do dzielenia się wiedzą, co dodatkowo wzmacnia pozycjonowanie SEO strony, czyniąc ją bardziej widoczną dla potencjalnych klientów. Poza koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu, nie widzę żadnych słabych stron prowadzenia bloga przez architekta. Wzmacnia on wiarygodność w oczach potencjalnego Klienta i podnosi pozycję w wyszukiwarce.
Portfolio zrealizowanych projektów - najważniejsza zakładka stron dla architektów
Sama galeria zrealizowanych projektów architekta – nie wystarczy, aby zachęcić Klienta do współpracy. Konieczny jest opis realizacji: czy inwestorem jest osoba prywatna czy firma, czy projekt był tworzony samodzielnie, czy we współpracy, jaka jest lokalizacja projektu i wiele innych czynników. Te projekty zawsze dochodzą w kolejnych latach. Warto, aby architekt samodzielnie mógł wprowadzać projekty do bazy. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie stron WordPress z dodatkowymi „meta fields”. Dzięki takiemu rozwiązaniu architekt tylko wprowadza odpowiedzi do tabelki, a system automatycznie generuje elegancką podstronę projektu. Więcej na ten temat opowiedziałem w filmie poniżej.
Jak stworzyć stronę www dla architekta krok po kroku
Tworzenie strony internetowej dla architekta wymaga przemyślanej strategii i dbałości o detale, które podkreślą unikalny styl i profesjonalizm. Na początku należy zdecydować, czy tworzenie stron internetowych zleca się specjaliście, czy chce się wykonać projekt samodzielnie. Jak wyżej wspomniałem: design stron internetowych dla architektów stoi na wysokim poziomie, więc samodzielne budowanie zalecam tylko tym osobom, które czują się pewnie w tworzeniu witryn internetowych.
Kolejny krok to wybór odpowiedniej domeny i hostingu – domena powinna być łatwa do zapamiętania i odzwierciedlać markę, a hosting musi gwarantować szybkie ładowanie i niezawodność. Każdemu Klientowi powtarzam, że dobry hosting, to przede wszystkim szybki hosting. Uważam, że dobre hostingi oferuje lh.pl. Uważam tak, bo i ja i moi Klienci od kilku lat korzystamy z tych hostingów i nikt mi nie zgłaszał problemów. Natomiast na rynku jest także wiele innych dobrych serwerów.
Gdy wykonasz pierwsze dwa kroki, to możesz przejść do budowania strony www dla architekta. Gdy chcesz ją zlecić profesjonaliście, możesz się skontaktować ze mną – z pewnością wykonam dla Ciebie jakościowy projekt. Gdy chcesz się podjąć tego zadania samodzielnie – skorzystaj z serii moich poradników – pomogą Ci w budowaniu strony internetowej.
SEO stron internetowych dla architektów
Optymalizacja SEO (Search Engine Optimization) jest kluczowym elementem sukcesu strony internetowej architekta, ponieważ bez odpowiedniej widoczności w wyszukiwarkach, potencjalni klienci mogą nigdy jej nie znaleźć. Budowanie pozycji w wyszukiwarce odbywa się, dzięki zastosowaniu szeregu strategii. W skrócie można je podzielić na następujące kategorie.
Badanie słów kluczowych
Na start zidentyfikuj frazy, które potencjalni Klienci wpisują w wyszukiwarki, szukając usług architektonicznych, np. „projektowanie wnętrz” czy „architekt w [nazwa miasta]”. Twoja strona internetowa powinna być odpowiedzią na wyszukiwania i pytania potencjalnych Klientów, zatem warto ten etap wykonać jeszcze przed samym tworzeniem strony www.
Blog ekspercki
Tworzenie wartościowych treści to bardzo ważny etap pozycjonowania. Oprócz podstawowych podstron z ofertą, zakresem usług i doświadczeniem, warto tworzyć blog ekspercki. Może to znacząco zwiększyć ruch na stronie i poprawić jej pozycję w wynikach wyszukiwania. Dobrze zoptymalizowana treść to taka, która nie tylko zawiera odpowiednie słowa kluczowe, ale także odpowiada na pytania i potrzeby użytkowników.
Backlinki
Twoja strona internetowa musi posiadać silną bazę backlinków. Są to linki z innych stron związanych z branżą architektoniczną. Ważne, aby te strony także miały odpowiedni autorytet.
Aktualizowanie i utrzymywanie strony
Regularne aktualizowanie i utrzymywanie strony internetowej architekta jest kluczowe dla jej długoterminowego sukcesu. Strona, która jest na bieżąco z aktualnymi trendami i technologiami, nie tylko przyciąga więcej użytkowników, ale także lepiej pozycjonuje się w wyszukiwarkach. Aktualizowanie treści – takich jak portfolio, blog czy informacje o firmie – pozwala na pokazanie nowych projektów, dzielenie się najnowszymi osiągnięciami i utrzymywanie kontaktu z Zlientami. W przypadku stron na WordPressie, należy zadbać o regularne aktualizacje wtyczek, motywów, jak i samego WordPressa.
Podsumowanie
Przeczytaj więcej...
Strony dla prawników i adwokatów
Które strony dla prawników są najlepsze? Oto wyniki mojego przeglądu
Strona dla terapeuty – 3 przykłady naszych realizacji
Jak powinna wyglądać strona dla terapeuty? Czy są na niej
Przebudowa strony internetowej na przykładzie Studium Języków Obcych
Od naszego klienta – Studium Języków Obcych z Mińska Mazowieckiego,