Ile kosztuje strona na Wix? Wix cennik na 2024 rok

wix cennik i logo na komputerze
Treść artykułu

Cennik stron na Wix zmienił się w 2023 roku. Zaczynaliśmy z innymi planami – teraz mamy już nowe. Aktualnie na Wix cennik stron internetowych proponuje rozwiązania od 0zł do 680zł miesięcznie. Wcześniej mieliśmy nieco inne plany do modułów eCommerce. Teraz wszystko jest przekierowane na jeden spójny cennik i to rozwiązanie na pierwszy rzut oka wygląda po prostu lepiej. w rozwiązaniach bez modułów e-commerce. Jeżeli chcemy mieć zintegrowane płatności, taka strona wyniesie od 75zł do 165zł miesięcznie. Wszystkie ceny są cenami netto, a operator pobiera opłaty z góry za rok (można płacić faktycznie w trybie comiesięcznym, ale opłata będzie wyższa).

Czy Wix to dobre rozwiązanie?

W wielu przypadkach tak: gdy mamy niski budżet lub nasz projekt biznesowy jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju i nie chcemy inwestować dużych pieniędzy. Bardzo dużo klientów przychodzi do nas ze stronami z Wix i chcą je przebudować i stworzyć na nowym silniku. Mamy dla nich gotową ofertę dużo bardziej atrakcyjną cenowo, ale o tym za chwilę. Czy żałują stworzenia strony na Wix? Wydaje mi się, że nie. Po prostu widzą teraz jej ograniczenia, ale na początkowym etapie rozwoju – jako rozwiązanie tymczasowe – sprawdziło się świetnie.

Strona internetowa Wix cennik

Cennik w 2024 roku wygląda następująco:

wycinek ze stron wix cennik na 2024 rok

Jak wynika z powyższego schematu. Najtańszą stronę można otrzymać w kwocie 44zł netto za miesiąc należy doliczyć 23% VAT, aby otrzymać ostateczną kwotę).  Kwota wydaje się przyjemna, chcociaż, jak widać nie gwarantuje ona odpowiednio dużej przestrzeni dyskowej. Obecny plan Light odpowiada parametrom poprzedniego planu Combo. Delikatnie podrożał, ale wiadomo, że wszędzie ceny zostały podniesione w ostatnim czasie. Obecnie wszystkie plany Premium usuwają reklamę Wix z górnego paska. W najnowszym ceniku zniknęła też ważna opcja przepustowość. Możemy zatem chyba założyć, że przepustowość w planach Premium jest bez ograniczeń. Ze strony Wix cennik może pobrać każdy.

Strona internetowa WIX za darmo

Mam wrażenie, że cena 0zł była kiedyś wyszczególniona w cenniku. Aktualnie już nie jest, natomiast istnieje możliwość stworzenia strony za 0zł. Osobiście nie umiem znaleźć innego uzasadnienia tworzenia takiej strony – niż zaliczenie szkolnego projektu z informatyki. Ewentualnie jakaś niekomeryjna forma komunikacji dla grupy, coś typu strona grupy działkowców. Chociaż jednak takie grupy łączą się ze sobą online za pomocą komunikatorów i grup Facebbokowych. W każdym razie nie widzę zastosowania dla biznesowego projektu, bo każda taka strona zawiera adnotację, jak na załączonej grafice:

wix naglowek

 

Strona internetowa Wix Plany Premium

Plany Premium: co zawierają i ile kosztują zostało opisane na grafice, która została pochodzi ze strony wix.com. Najtańszy z planów to 44zł/miesięcznie (miesięcznie, ale taką cenę uzyskujemy tylko przy płatności za rok z góry). Ten plan pozwala podłączyć własną domenę, więc zamiast twojlogin.wixsite.com/nazwafirmy będzie się wyświetlać, np. nazwafirmy.pl – to już wygląda fajnie. Mamy własną domenę i brak reklam, zatem przeciętny odbiorca spojrzy na naszą stronę jak na zwykłą fajną stronę. Możemy mieć bezpłatną domenę przez rok, ale jej rozszerznia typu .com, .net, .xyz itp. w większości przypadków nie sprawdzają się w Polsce. Zatem domenę trzeba dokupić, ale jest to w pierwszym roku znikomy koszt w granicach 10zł, dlatego większość firm tworzących strony, bierze ten koszt na siebie. W kolejnych latach, opłata będzie wszędzie podobna i będzie oscylowała pomiędzy 100 a 200zł. Natomiast warto przy tym pamiętać, że domena z rozszerzeniem .pl musi być wykupiona, gdzie indziej i podłączona do Wix. Dla laika, proces połączenia może być dosyć trudny i przedstawiam go w gotowym artykule od Wix tutaj.

Wszystkie plany oferują darmowe certyfikaty SSL. I to bardzo dobrze. Certyfikat SSL to w dużym uproszczeniu zielona kłódeczka znajdująca się przy adresie strony. Nie jest to obowiązkowe, ale zapewnia podstawowy poziom bezpieczeństwa danych i właściwie w 2024 roku wypada to mieć na swojej stronie.

Pamięć: tu zwykle wystarczy 2GB, bo na serwerach stron internetowych nie przechowujemy dużych plików, a zdjęcia kompresujemy przed wgraniem na serwer, by zajmowały mniej miejsca.

Inne parametry to ilość wgrywania wideo, aplikacje do analityki i pozycjonowania strony, pliki logo. Co do logo: raczej zleć logo firmie, która przekaże Ci prawa autorskie. Stronę możesz zmieniać, ale w logo bardzo rzadko się wprowadza zmiany. Niemniej jednak, jak za 10 lat będziesz chciał zrobić drobne korekty w logo, to może się okazać, że nie masz do niego praw autorskich i wtedy albo zostajesz ze starym logo albo robisz całkowity rebranding.

Aplikacja do pozycjonowania strony Site Booster – od 2 bezpośrednich klientów słyszałem, że byli z tego bardzo zadowoleni. Oceny na stronie nie są jednak już tak poztywne. W związku z tym nie postawię się w roli recenzenta tej aplikacji. W planie Unlimited ta aplikacja jest bezpłatna w pierwszym roku – później 14,07zł miesięcznie

 

Drobnostki, które robią różnicę

Wspomniałem już o logo bez przekazania praw autorskich, czyli jest to niejako logo na licencji Wix, ale to niestety nie jest jedyna sztuczka. Zastanówmy się, jak wygląda sprawa maila firmowego, obsługa klienta, rozszerzenia funkcjonalności.

 

Projekt logo z Wix

Przede wszystkim traktuję projekt logo jako pewien dodatek do oferty, więc nie może on obniżać ogólnej oceny jakości tworzonych stron internetowych. Jakby jednak ktoś myślał poważnie o tworzeniu logo przez Wix troszkę teorii o prawach autorskich. Jeżeli ktoś stworzy dla Ciebie i tylko dla Ciebie logo – powinien przekazać Ci prawa autorskie. Oznacza to, że Ty stajesz się jedynym właścicielem tego projektu i możesz nim dysponować w dowolny sposób. Możesz je zmienić i możesz je sprzedać. Jeżeli ktoś nie przekaże Ci praw autorskich, to:

 • nie Ty jesteś właścicielem logo, a więc jeżeli go używasz, to taki projektant może Ci wystawić za kilka lat cenę za możliwość jego używania,
 • nie możesz wprowadzać zmian w logo.
 

Sprawa ta dotyczy nie tylko Wix, ale także wielu innych projektantów, którzy oferują swoje usługi w niskiej ceny. Oczywiście nie podejrzewam, aby tak wielka platforma jak Wix nagle kazała Ci dodatkowo płacić za  logo, ale musisz pamiętać, że jeżeli będziesz chciał mieć stronę gdzieś poza Wix – logo raczej będziesz musiał tworzyć nowe.

 

Mail firmowy w domenie

To jest dla mnie największy ukryty koszt stron na Wix. Wix nie oferuje Ci w żadnym planie obsługi poczty. Aby mieć pocztę masz wtedy 2 opcje:

 • korzystać z darmowej poczty, tak jak prywatnie i stworzyć przykładowo adres mojafirma@wp.pl
 • skorzystać z Google Workspace i mieć pocztę w swojej domenie, np. kontak@mojafirma.pl
 
No cóż pierwsze rozwiązanie jest bardzo mało profesjonalne i w ogóle go nie polecam. Google Workspace w najtańszym planie kosztuje 324zł rocznie (27zł miesięcznie). Oczywiście daje też inne dodatkowe funkcjonalności poza samą pocztą, ale jest to koszt, który należy doliczyć do podstawowego kosztu strony. A to sprawia, że najtańcsza oferta wynosi już 72zł.

Obsługa Klienta

Biorąc pod uwagę fakt, że w Wix trzeba samodzielnie zbudować stronę – potrzebne będą poradniki. I jest ich bardzo dużo w internecie. Co jednak zrobić, gdy pojawi się problem, którego nie umiemy rozwiązać? Mamy do dyspozycji wsparcie natomiast jest ono w języku angielskim. Jestem świadomy, że dużo Polaków posługuje się tym językiem bardzo dobrze. Natomiast czy każdy będzie w stanie wytłumaczyć problem techniczny? Różnie o może być. Pozostaje zatem liczyć na tutoriale z YouTube lub po prostu zlecić komuś stworzenie strony internetowej.

Ostateczna cena strony na Wix

Przyjmuję tylko 2 pakiety pod rozwagę: Light- rozsądny, ale trochę ryzykowny z powodu ograniczonej pojemności i ubogiej wersji rozszerzeń; oraz plan Core – wydaje mi się optymalny w tej ofercie. Uwaga! w obu pakietach doliczam koszt poczty Google Workspace, bo uważam, że bez maila we własnej domenie nie można funkcjonować.

 

Przy płatności za rok z góry:

   • Light: 1047 zł brutto (bez poczty: 649zł)

   • Core: 1696zł brutto (bez poczty 1298zł)

   

  Alternatywna oferta stron na abonament i nie tylko

  Jak wspomniałem wcześniej, w swojej ofercie mamy lepszą propozycję. Za podobne lub mniejsze pieniądze, to my przygotujemy dla Ciebie stronę.

  Przyjmuję tylko 2 pakiety pod rozwagę: Light- rozsądny, ale trochę ryzykowny z powodu ograniczonej pojemności i ubogiej wersji rozszerzeń; oraz plan Core – wydaje mi się optymalny w tej ofercie. Uwaga w obu pakietach doliczam koszt poczty Google Workspace, bo uważam, że bez maila we własnej domenie nie można funkcjonować. Pamiętaj, że jest to model subskrypcyjny, zatem po zakończeniu abonamentu, jak nie zapłacisz, to tracisz stronę. Powyższe ceny, to ceny za możliwość samodzielnego stworzenia strony w kreatorze udostępnionym przez Wix. 

  Jeżeli chcesz abyśmy zaprojektowali dla Ciebie stronę w abonamencie, to przejrzyj jak wypadamy w konkurencji z Wix i innymi kreatorami stron: strona na abonament

  Jeżeli chcesz abyśmy zaprojektowali dla Ciebie stronę bez abonamentu to porównaj cennik Wix z naszą podstroną tworzenie stron internetowych.