Ile kosztuje strona na Wix? Wix cennik na 2023 rok

wix cennik i logo na komputerze
Treść artykułu

Aktualnie na Wix cennik stron internetowych proponuje rozwiązania od 0zł do 108,75zł miesięcznie w rozwiązaniach bez modułów e-commerce. Jeżeli chcemy mieć zintegrowane płatności, taka strona wyniesie od 75zł do 165zł miesięcznie. Wszystkie ceny są cenami netto, a operator pobiera opłaty z góry za rok (można płacić faktycznie w trybie comiesięcznym, ale opłata będzie wyższa).

Czy Wix to dobre rozwiązanie?

W wielu przypadkach tak: gdy mamy niski budżet lub nasz projekt biznesowy jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju i nie chcemy inwestować dużych pieniędzy. Bardzo dużo klientów przychodzi do nas ze stronami z Wix i chcą je przebudować i stworzyć na nowym silniku. Czy żałują stworzenia strony na Wix? Wydaje mi się, że nie. Po prostu widzą teraz jej ograniczenia, ale na początkowym etapie rozwoju – jako rozwiązanie tymczasowe – sprawdziło się świetnie.

Strona internetowa Wix cennik

Cennik w 2023 roku wygląda następująco:

wix cennik tworzenia stron w 2023 roku
Są jeszcze plany Business i eCommerce przeznaczone do budowy sklepów internetowych. W tym artykule nie będę się nimi zajmował, bo tak, jak w pozostałych porównaniach, będę sprawdzał za ile mogę zbudować stronę z 5 podstronami, zdjęciami, tekstem – typową prostą stronę wizytówkę. Niemniej jeżeli chcesz sprawdzić cały aktualny cennik Wix – przejdź na tę stronę.

Strona internetowa WIX za darmo

Mam wrażenie, że cena 0zł była kiedyś wyszczególniona w cenniku. Aktualnie już nie jest, natomiast istnieje możliwość stworzenia strony za 0zł. Osobiście nie umiem znaleźć uzasadnienia tworzenia takiej strony innego – niz zaliczenie szkolnego projektu z informatyki. Ewentualnie jakaś niekomeryjna forma komunikacji dla grupy, coś typu strona grupy działkowców. Chociaż tego typu grupy łączą się ze sobą online raczej za pomocą komunikatorów, grup Facebbokowych. W każdym razie nie widzę zastosowania dla biznesowego projektu, bo:

wix naglowek
Twoja domena to twojlogin.wixsite.com/nazwafirmy, czyli nie mamy normalnej domeny tylko w nazwie wixsite.com – niejako nasza strona staje się subdomeną Wix. Na każdej postronie na samej górze mamy belkę z napisem The site was designed with the wix.com ebsite builder. Create yout website today. Start now”. Zatem stajemy się nośnikiem reklamowym Wix. No raczej nie ma mowy, aby ktoś potraktował poważnie firmę z takim napisem na samej górze. W związku z tym – nie bierzmy pod uwagę darmowej wersji strony.

Strona internetowa Wix Plany Premium

Plany Premium, co zawierają i ile kosztują zostały opisane na grafice, któa została pobrana ze strony wix.com. Najtańszy z planów to 20,62zł/miesięcznie. Ten plan pozwala podłączyć własną domenę, więc zamiast twojlogin.wixsite.com/nazwafirmy będzie się wyświetlać, np. nazwafirmy.pl – to już wygląda fajnie. Natomiast ta opcja nie usuwa reklam Wix! I własnie z tego powodu – nawet nie ma się, co zastanawiać nad tym planem. Po prostu, jeżeli chcemy wyglądać profesjonalnie, to nie z reklamami od Wix, a jeżeli chcemy hobbystyczną stronę – to możemy już pozostać na wersji darmowej.

Zatem pierwszy plan warty uwagi, to Plan Combo za 37,50zł/miesięcznie. Mamy tutaj już własną domenę i brak reklam, zatem przeciętny odbiorca odbierze naszą stronę jako zwykłą fajną stronę. Możemy mieć bezpłatną domenę przez rok, ale jej rozszerznia typu .com, ..net, .xyz itp. w większości przypadków nie sprawdzają się w Polsce. Zatem domenę trzeba dokupić, ale jest to w pierwszym roku znikomy koszt, dlatego większość firm tworzących strony, bierze ten koszt na siebie. W kolejnych latach, opłata będzie wszędzie podobna. Natomiast warto przy tym pamiętać, że domena z rozszerzeniem .pl musi być wykupiona, gdzie indziej i podłączona do Wix. Dla laika, proces poąłczenia może być dosyć trudny i przedstawiam go tutaj.

Wszystkie plany oferują darmowe certyfikaty SSL. I to bardzo dobrze. Od planu Unlimited – przepustować strony jest bez limitu i właściwie trzeb ato uznać za prawidłowe funkcjjonowanie strony. W plane Combo przepustowość wynosi 2GB/miesięcznie, więc po wykorzystaniu limitu, strona przestanie się wyświetlać. Przy takich prostych stronach to około 30-40 godzin spędzonych przez użytkowników na Twojej stronie lub 360-480 użytkowników spędzających na Twojej stronie po 5 minut. Wiadomo, że chcesz mieć na swojej stronie, jak najwięcej odwiedzających. Byćmoże te liczby okażą się dla Ciebie wystarczające, a jeżeli nie, to jesteś zdany na plan Unlimited. Zlecając tworzenie strony firmie zewnętrznej – raczej nie będziesz mieć limitów przepustowości.

Pamięć: tu raczej wystarczy 2GB, bo na serwerach stron internetowych raczej nie przechowjemy dużych plików, a zdjęcia kompresujemy przed wgraniem na serwer, by zajmowały mniej miejsca.

Inne parametry to ilość wgrywania wideo, aplikacje do analityki i pozycjonowania strony, pliki logo. Co do logo: raczej zleć logo firmie, która przekaże Ci prawa autorskie. Stronę możesz zmieniać, ale w logo bardzo rzadko się wprowadza zmiany. Niemniej jednak, jak za 10 lat będziesz chciał zrobić drobne zmiany w logo, to może się okazać, że nie masz do niego praw autorskich i wtedy albo zostajesz ze starym logo albo robisz całkowity rebranding.

Aplikacja do pozycjonowania strony Site Booster – od 2 bezpośrednich klientów słyszałem, że byli z tego bardzo zadowoleni. Oceny na stronie nie są jednak już tak poztywne. W związku z tym nie postawię się w roli recenzenta tej aplikacji. W planie Unlimited ta aplikacja jest bezpłatna w pierwszym roku – później 21,72zł miesięcznie

Wady stron internetowych Wix. Ukryte koszty

Chcesz mieć pocztę w domenie, czyli np. adam@adrestwojejstrony.pl? No to musisz znowu zapłacić. Wix możesz połączyć z G suite (Google Workspace). Masz z tego dodatkowe benefity od Google, ale w tym momencie jest to kolejna opłata 27zł/miesięcznie za użytkownika.

Po roku oczywiście trzeba zapłacić za przedłużenie domeny, ale tak jest wszędzie. Nie trzeba natomiast płacić za serwer. Jeżeli zabraknie Ci funkcjonalności na stronie może się zdarzyć, że będzie trzeba za nią dopłacić.

Ładnie brzmią też wszystkie pakiety z samego Wix z opłatą miesięczną, ale nie myśl, że rozliczasz się co miesiąc. Opłata jest z góry za cały rok. Jeżeli chcesz się rozliczać w trybie co miesiąc, faktyczne opłaty wyglądają tak:

  • Plan Combo 52,50zł, a nie 37,50zł
  • Plan Unlimited 78,90zł, a nie 63,75zł

Natomiast dobra wiadomość jest tak, że decydując się od razu na dwuletnią współpracę masz upusty i wtedy:

  • Plan Combo 33,75zł
  • Plan Unlimited 48,75zł

Każdy z tych planów to ceny netto, zatem do każdego z nich należy doliczyć podatek VAT 23%.

Ostateczna cena strony na Wix

Przyjmuję tylko 2 pakiety pod rozwagę: Combo – rozsądny, ale trochę ryzykowny z powodu ograniczonej przepustowości oraz Unlimited – wydaje mi się optymalny w tej ofercie.

Przy płatności za rok z góry:

  • Combo: 553,50zł brutto
  • Unlimited: 940,95zł brutto

Przy płatności za 2 lata z góry:

  • Combo: 996,30zł brutto
  • Unlimitred: 1439,10zł brutto

Pamiętaj, że jest to model subskrypcyjny, zatem po zakończeniu abonamentu, jak nie zapłacisz, to tracisz stronę. Powyższe ceny, to ceny za możliwość samodzielnego stworzenia strony w kreatorze udostępnionym przez Wix. Jeżeli porównaj to z naszą podstroną strony internetowe cennik.