Spis treści
WordPress Elementor - i przede wszystkim domena plus serwer
WordPress to system zarządzania treścią, który pozwala zbudować stronę internetową bez programowania. Integralną częścią tego systemu są: wtyczki i motywy. Elementor jest właśnie wtyczką, która umożliwia tworzenie stron internetowych w stylu drag & drop. Instalacja zarówno WordPressa, jak i Elementora to kolejne kroki, bo pierwszym krokiem pozostaje zakup domeny i serwera.
Serwer dla strony internetowej
Strona internetowa nie może istnieć bez serwera. Jest to swoisty dysk, na którym umieszczasz pliki strony oraz na którym przetrzymujesz swoją pocztę powiązaną ze stroną. Firm sprzedających serwery (nazywane też hostingami) jest w Polsce bardzo dużo. Wśród tych najpopularniejszych będą nazwa.pl, home.pl cyberfolks.pl i jeszcze kilka innych. Swoją stronę utrzymuję na serwerach w lh.pl – Ty mozesz wybrać dowolny serwer. Zapewne zastanawiasz się, który będzie najlepszy (jeżeli zrobiłeś rozeznanie rynku – wiesz, że jest pewna rozpiętość cenowa). Oto kryteria, na które zwracać uwagę (dla niewielkich stron):
- szybkość działania serwera – to możesz sprawdzić po testach lub poprzez przeszukiwanie opinii użytkowników; szybkość jest kluczowa, bo mając najlepiej zbudowaną stronę, ale powolny serwer – strona zawsze będzie wolna,
- certyfikat SSL – certyfikat zabezpieczający stronę może być instalowany za darmo lub w wersji płatnej; przy stronach, które nie są sklepami internetowymi i nie zbierają wrażliwych danych – spokojnie mogą wykorzystać darmowy certyfikat SSL – niestety nie każdy hostingodawca daje taką możliwość, więc warto to sprawdzić, by nie ponosić dodatkowych kosztów,
- automatyczne kopie zapasowe – na każdej stronie może wystąpić problem i wtedy bardzo przydatne są kopie zapasowe (przywracają działającą wersję strony), które wykonuje hostingodawca; powinien on wykonywać kopie zapasowe z ostanich 14-30 dni; uwaga! Są firmy, które wykonuję te kopie zapasowe, ale za ich przywracanie wymagają opłaty
- pojemność – strona internetowa dla małej firmy nie przekroczy 1 GB pojemności, ale na serwerze będziesz też trzymać pocztę; wybierz zatem
Jeżeli zdecydujesz się na zakup serwerwa w LH.pl, to możesz skorzystać z mojego kodu rabatowego: LH-20-152522
Domena dla strony internetowej
Domena to obok serwera, drugi niezbędny element, aby móc stworzyć stronę internetową. Domeny sprzedają te same firmy hostingowe, które oferują serwery. Domena to właściwy adres strony internetowej, np. mojafirma.pl. Dla domeny najważniejsze jest, aby była tania, bo reszta ustawień jest bardzo podobna dla każdej firmy. Jeżeli jednak dopiero uczysz się, jak budować stronę – wykup domenę w tym samym miejscu, co serwer. Unikniesz dodatkowych trudności z przekierowaniem domeny na właściwy serwer.
WordPress instalacja na serwerze
Gdy Twoja domena i serwer są już wykupione, to czas na instalację WordPressa. WordPress to system CMS (Content Management System), czyli system zarządzania treścią. Pierwotnie był używany jako platforma do blogowania, ale aktualnie stanowi podstawę do budowania wielu stron internetowych.
Możesz pozowlić sobie na instalację manualną przez serwer FTP – wtedy potrzebujesz dodatkowego bezpłatnego programu, np. FileZilla. Zdecydowana większość hostingów ma wbudowane autoinstalatory, które w łatwy sposób pozwalają zainstalować stronę na serwerze i przekierowanie domeny. Brzmi ciężko? Wszystko wytłumaczyłem krok po kroku na filmie dostępnym na dole tej strony.
WordPress jest narzędziem, które wzboagaca się o motywy i wtyczki. Mnogość wtyczek i motywów pozwala na praktycznie dowolną konfigurację wyglądu i funkcjonalności strony. Zawsze jednak przestrzegam, aby instalować tylko wtyczki i motywy pochodzące ze sprawdzonych źródeł. I przede wszystkim nie instalować ich w nadmiarze. Najczęśćiej przys tronach, które mają ponad 20 wtyczek – widać już spowolnienie działania.
Elementor wtyczka do wizualnego budowania strony
Jeżeli tworzysz swoją pierwszą stronę, to zapewne zależy Ci na prostocie. Właściwie w WordPressie można korzystać z wbudowanego edytora treści Gutenberg, ale jest to trudniejsze i raczej używane przez doświadczonych wordpress deweloperów. Elementor to obecnie najpopularniejszy „visual builder” na świecie. Jest to nieustannie rozwijane narzędzie, które pozwala budować strony internetowe w formie drag & drop. Przesuwasz poczególne widżety, by zbudować swoją stronę niczym z klocków. Instalacja tej wtyczki jest prosta i także jest pokazana w filmie na dole tej strony.
WordPress Elementor to połączenie, które spotykamy na wielu stronach internetowych i wiele osób właściwie nie wyobraża sobie WordPressa bez Elementora.
Elementor i jego cena
O ile WordPress jest systemem w pełni bezpłatnym, o tyle Elementor ma wersję darmową i wersję pro – płatną. W wersji płatnej jest większa ilość widżetów, a te które są dostępne mają większą ilość funkcjonalności. Opłata za wersję pro jest w modelu subskrypcyjnym (opłata raz do roku) i obecnie wynosi 60-90$ dolarów za rok. To dosyć sporo, ale praca z wersją PRO jest o wiele łątwiejsza i szybsza. W takim wypadku warto się zastanowić, czy w ostatecznym rozrachunku nie taniej wyjdzie zlecić zbudowanie strony internetowej firmie, która posiada licencję grupową. Gdy zlecasz mi stworzenie strony internetowej, korzystasz z mojej licencji grupowej, którą ja corocznie opłacam. Nie ponosisz zatem żadnych dodatkowych corocznych opłat za stronę www (poza domeną i serwerem).
W filmie instruktażowym na dole przedstawiam cały proces instalacji i konfiguracji wordpress elementor. W kolejnych filmach przedstawię, w jaki sposób przy użyciu darmowego ELemenora zbudować stronę internetową.
Elementor WordPress instalacja - FILM
Poniżej znajdziesz film ze szczegółową instrukcją instalacji WordPressa i Elementora na serwerze (rozpoczynając od zakupu domeny i serwera). Jest to pierwsza z serii lekcji w darmowym kursie tworzenia własnej strony internetowej.
Potrzebujesz strony www?
Przeczytaj więcej...
Elementor strona główna – Hero Section
Kolejny materiał z serii przewodników na temat tworzenia stron www.
Ustawienie kolorów i czcionek w Elementorze
Kolory oraz czcionki stanowią jeden z najważniejszych elementów składających się
Elementor stopka i nagłówek – jak stworzyć?
Niezbędnym fragmentem strony intenetowej jest jej nagłówek i stopka. Są